Ak máte dobrú imunitu, môžete všetko! Mýtus, alebo fakt?

Imunitný systém je alfou a omegou nášho zdravia. Existuje veľa výživových doplnkov, ktoré sľubujú jeho podporu alebo rovno zlepšenie, no existuje o ňom aj rovnako veľa mýtov, ktorým veríme. Ktoré sú tie najčastejšie používané?

Ak máte dobrú imunitu, môžete všetko! Mýtus, alebo fakt?
(zdroj: unsplash.com)

Neporadí si s baktériami

Imunita je zjednodušene povedané schopnosť živého organizmu odolať nákaze. Ide o súbor vrodených, ale aj získaných mechanizmov, ktoré majú za úlohu zabezpečiť obranu organizmu proti choroboplodným mikroorganizmom. Nejde len čisto o vírusy, baktérie a parazity, ale dokonca aj nádorové bunky. V našom organizme okrem vrodenej funguje aj tá získaná, ktorá závisí od podnetov, s ktorými prídeme počas života do kontaktu. Je však hlúposť – a mýtus zároveň – myslieť si, že imunita si poradí s akoukoľvek chorobou. Ani ten najsilnejší imunitný systém si napríklad nedokáže poradiť s bakteriálnymi infekciami. Preto boli až do vynájdenia penicilínu mnohé z nich smrteľné.

Hýbať sa je dobré, ale…

Ako je spomenuté už vyššie, imunita nezávisí iba od genetiky. Ak vám niekto bude tvrdiť, že ste často chorí preto, lebo to máte v génoch, nie je to tak celkom pravda. Imunita navyše starne spoločne s organizmom, preto je úplne normálne, že vekom niektoré jej funkcie a funkcie bielych krviniek prirodzene klesajú. Viac športu = vyššia imunita? Ani to nie je tak celkom pravda. Fyzická aktivita má naozaj blahodarné účinky na funkcie imunitného systému, avšak s časom na dostatočný odpočinok a regeneráciu organizmu. Nadmerná fyzická záťaž bez dostatočnej kompenzácie má skôr opačný účinok. Ak vám ide o chudnutie, pomôcť si môžete, no vždy vyberte len overené tabletky na chudnutie.

Čomu by sa mala imunita vyhýbať

Na imunitu má vplyv aj pestré a vyvážené stravovanie. Strava by mala byť bohatá hlavne na zeleninu a ovocie, ktoré sú zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov. Dôležitá je aj vláknina a probiotiká. Naopak, nadbytok rafinovaného cukru a bielej múky, alkohol, vysmážané jedlo, priemyselne spracované potraviny, ale aj drastické diéty, to všetko je záťažou pre organizmus a tým pádom aj imunitný systém. Zabúdať netreba ani na ďalšie dôležité veci, ktoré imunitu takmer zásadným spôsobom ovplyvňujú: dostatok zdravého spánku, vyhýbanie sa stresu a cigaretovému dymu. Fajčenie totiž v prvom rade oslabuje činnosť bielych krviniek, ktoré tvoria základ imunitného systému. Radšej si kúpte domov činky, podložku na cvičenie a začnite sa hýbať. Využite aj zľavové kódy pre športové vybavenie zo známych stránok KuponyZdarma.sk a ešte aj ušetríte!

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!