Ohrozujú čajové vrecúška naše zdravie? Alebo ako je to v ich prípade s mikroplastmi

Čaj má mnoho výživných vlastností a zdravotných benefitov, preto ním niekto nahrádza aj tak populárne pitie kávy. Dá sa piť teplý alebo studený a v oboch prípadoch obsahuje polyfenoly, čo sú vlastne antioxidanty dodávajúce mu liečivé účinky. Prečo je však pitie sypaných čajov o toľko lepšie, ako tých vo vrecúškach?

Ohrozujú čajové vrecúška naše zdravie? Alebo ako je to v ich prípade s mikroplastmi
(zdroj: unsplash.com)

Trvanlivejšie a lacnejšie, ale…

Či už pijete čierny alebo zelený čaj, ibištekový alebo harmančekový – všetky vám môžu pomôcť odvrátiť choroby, zlepšiť metabolizmus, zmierniť fyzické nepohodlie a mnohé ďalšie neželané prejavy organizmu. Pozor však na čajové vrecúška! V jednom sa môže nachádzať až 12 miliárd mikroplastov. Obsahujú ich aj iné potraviny zabalené v plastových obaloch, ako napríklad morská soľ, ryby v konzervách, med alebo kuracie mäso. Čajové vrecká sú vlastne bielené papierové alebo potravinárske plastové vrecká s malými časticami čajových lístkov. Sú pohodlné, pretože predlžujú životnosť čaju a nepotrebujete k nim žiadne iné “náčinie” na prípravu, no na druhej strane znižujú čerstvosť a uvoľňujú málo chutí a živín, pretože keď sa čajové častice namáčajú vo vrecúšku, nemajú veľa priestoru na expanziu.

Čajové vrecúška prispievajú k vyhadzovaniu plastu na skládky

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že najväčší rozdiel medzi čajovými vrecúškami a sypanými čajmi sú obavy o bezpečnosť. Zdravotné výhody čaju totiž neguje to, že v čajových vrecúškach sa môžu skrývať toxíny a mikroplasty. Plasty v čajových vreckách nie sú recyklovateľné ani kompostovateľné, takže tieto malé vrecká končia opäť iba na našich preplnených skládkach. Sypané čaje vám ponúknu nielen zdravšiu (a bezplastovú) variantu, ale aj vyššiu koncentráciu zdravých živín. Bez plastových obalov sú taktiež čajové lístky kompostovateľné a biologicky rozložiteľné a rýchlo a prirodzene sa rozkladajú na živiny, ktoré podporujú zdravú pôdu.

Myslite aj na životné prostredie

Áno, aj čajové vrecúška sa vyrábajú z filtračného papiera, ktorý je biologicky rozložiteľný a vyrobený z dreva a rastlinných vláken. Aj jedna jediná kvapka biologicky nerozložiteľného polypropylénu, ktorý obsahujú, však otvorila cestu k tepelnému uzatváraniu vreciek, a to viedlo k mechanizácii a hromadnej výrobe. Narozdiel od iných plastových výrobkov, ktoré sú vhodné na recykláciu, čajové vrecúška sú určené iba na jedno použitie, takže ide o maximálne neekologické využitie plastov. Polypropylén sa pritom rozkladá celé veky a navyše uvoľňuje čiastočky plastu priamo do nápoja. Ak sú pre vás predsa len sypané čaje nepohodlné, na trhu už nájdete aj čajové vrecúška šetrné k životnému prostrediu. Stačí iba čítať etikety. Ak vás však čajové umenie spojené aj so servírovaním a prípravou čaju predsa len láka, nakúpte si všetko potrebné vďaka SK zľavám a kupónom lacnejšie a výhodnejšie. Rovnako môžete využiť aj CZ zľavy a kupóny, ak nakupujete z Česka.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!