Tipy pre bežcov – čo jesť pred behom a po ňom?

Strava je dôležitou súčasťou nášho života. Ešte dôležitejšiu funkciu plní, ak sa venujete určitému druhu športu – posilňovaniu, pilates, plávaniu, skupinovým športom alebo práve behaniu. Keďže je behanie dynamickým športom, je dôležité dávať si pozor, čo predtým zjete. V článku nájdete aj tipy na to, čo je ideálne doplniť do tela po behu.

Tipy pre bežcov – čo jesť pred behom a po ňom? (Foto: unsplash.com)

Záleží na tom, kedy idete behať

Čas, kedy idete behať, je pre každého iný. Niekto miluje ranný beh, ktorý ho zobudí, niekto iný si behanie ráno ani nevie predstaviť. Ak idete behať ráno, netreba sa napchávať predtým raňajkami. Nie len že vám môže byť zle, ale pri zaťaženom žalúdku nebudete podávať také výkony. Je lepšie, keď si len dáte pohár vody a idete si zabehať. V prípade behu poobede alebo večer by ste nemali jesť aspoň hodinku pred behaním. Samozrejme, malá tyčinka alebo nejaké ovocie vám neuškodí, aj keby ste si to dali hneď pred behom. Na čas po behu si potom naplánujte výživné jedlo, ktoré vám doplní energiu.

Stravovanie pre pokročilých

Skúsenejší bežci, ktoré odbehnú desiatky kilometrov by si mali dávať na stravu ešte väčší pozor. Neexistuje žiadny univerzálny recept na správnu stravu, no je dobré, ak dodržiavate pár základných zásad. Pred dlhým behom sa snažte jesť potraviny a jedlá, ktoré máte overené a nesnažte sa experimentovať. Mohlo by vám to skomplikovať celý výkon.

Pred tréningom je dobré jedlo plné sacharidov. Vyhnite sa ťažkým a mastným jedlám. Po tréningu sú najlepšie bielkoviny a tuky. Zasýtia vás na dlhší čas, doprajú vášmu telu chýbajúcu energiu a zároveň podporujú regeneráciu svalov. Je teda nižšia pravdepodobnosť, že by vás na druhý deň trápila svalovica.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!