Mýty a legendy o Vikingoch, ktoré sú už dávno vyvrátené

Krvilační barbari? Vikingské razie boli skutočne veľmi násilné, no v skutočnosti bolo celé obdobie plné násilia. Otázkou je, či sa nevikingské armády správali menej krvilačne a barbarsky. Napríklad Karol Veľký, súčasník Vikingov, prakticky vyhladil všetkých Avarov. Vo Verdene nariadil popravu 4 500 Sasov.

Mýty a legendy o Vikingoch, ktoré sú už dávno vyvrátené
Mýty a legendy o Vikingoch, ktoré sú už dávno vyvrátené (zdroj: unsplash.com)

Ako to bolo naozaj?

Čo v skutočnosti odlišovalo Vikingov od ostatných bolo to, že venovali osobitnú pozornosť ničeniu vecí náboženskej hodnoty (kresťanské kláštory a sväté miesta) a zabíjaniu cirkevníkov, čo im v kresťanskom období vyslúžilo veľa nenávisti. Tejto povesti sa Vikingovia pravdepodobne tešili. Ľudia sa ich totiž tak báli, že často utekali už keď videli, že sa blíži vikingská loď namiesto toho, aby svoje mestá bránili.

Znásilnenia a drancovanie

V skutočnosti iba veľmi malé percento Vikingov tvorili bojovníci. Väčšina z nich boli poľnohospodári, remeselníci a obchodníci. Pre Vikingov, ktorí vyplávali na more bolo drancovanie jedným z mnohých ďalších cieľov ich výprav. Osídľovali nové územia, napríklad Island a Grónsko a mierumilovne obchodovali s takmer každou krajinou vtedajšieho sveta.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!